Konspekt zajęć wychowawczych w szkole podstawowej - klasa IV
Opracowała:   mgr Elżbieta Grabska-Cygan
pedagog w SP w Balinie


Temat: O uczuciach i sposobach ich okazywania

Klasa: IV
Czas: 45min.
Cele- po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne :

Przebieg zajęć:

Przygotowanie klasy. Przed lekcją nauczyciel przygotowuje klasę do pracy w czterech grupach. Na stole przed każdą grupą kładzie jedną z czterech kolorowych kartek formatu A4.

1.Uczniowie wchodząc do klasy losują małą kolorową kartkę, podchodzą do tego stołu, na którym leży kartka A4 tego samego koloru.

Przywitanie: Rundka " Mam na imię ...., lubię"

2.Zawarcie kontraktu.

3.Zabawa z maskotką.

Każda z grup ma maskotkę, którą na polecenie nauczyciela uczniowie podają sobie z rąk do rąk wokół stołu jako coś drogocennego, potem jako coś bardzo mokrego, gorącego, przyjemnego itd. Uczniowie wykonują polecenia próbując wczuć się w sytuację. Nauczyciel pyta o uczucia, jakich doznali w trakcie tego ćwiczenia. Uczniowie wymieniają uczucia.

4. Komentarz nauczyciela na temat uczuć.

Zabawa ta wywołała u was pewne uczucia, o których wcześniej mówiliśmy. W życiu znajdujemy się w sytuacjach, które wywołują bardzo różne uczucia.

Po chwili uczniowie kończą zdania: Boję się, że ....., Cieszę się, gdy...., Jest mi smutno kiedy......, Wściekam się, gdy....

Uczucia jakich doznajemy, możemy zachować tylko dla siebie, nikomu o nich nie mówić, z nikim ich nie dzielić, możemy udawać, że ich w ogóle nie przeżywamy, ale możemy też okazywać je innym.

5. Nauczyciel zadaje pytanie: Komu okazujemy uczucia?

Uczniowie w grupach zapisują te osoby na leżącej na stoliku kartce.

           Następnie nauczyciel pyta: Jakie uczucia odczuwamy i jak je okazujemy swoim bliskim?

Uczniowie pracują w czterech grupach. Każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru z jednym ze słów:

RODZICE RODZEŃSTWO

KOLEŻANKI I KOLEDZY NAUCZYCIELE

6. Omówienie wykonanych prac. Nauczyciel proponuje aby uczniowie odegrali to co napisali, czyli uczucia i sposoby ich okazywania. Każda grupa zajmuje się jednym uczuciem. Sama wymyśla sytuacje, w której to uczucie pozostaje. Pozostałe grupy odgadują o jakie uczucie chodzi. ( Nauczyciel może rozdać grupom karteczki z nazwami uczuć, np.: radość, zdziwienie, strach, miłość, smutek, rozpacz).

7. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel prosi uczniów o udzielenie odpowiedzi na pytania:

Czy zajęcia ci się podobały?
Czego dowiedziałeś się z dzisiejszych zajęć?

Opracowała: Elżbieta Grabska-Cygan Pedagog w SP w Balinie

Lista stron z publikacjami

Strona została umieszczona na serwerze ODN w Płocku