KONSPEKT DO ZAJĘĆ
OTWARTYCH DLA RODZICÓW UCZNIÓW ZESPOŁU
KLASOWEGO NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO
opracował:mgr Jacek Mroczek
nauczyciel Zespołu Szkół przy Pogotowiu Opiekuńczymw Rzeszowie
Temat: Gry, zabawy i mandale przeciwko agresji.
Cele:
- praktyczne zapoznanie rodziców z grami i zabawami wyciszającymi i
rozładowującymi napięcie u dzieci poprzez obserwację zajęć
- wdrożenie rodziców do medytacji plastycznej poprzez kolorowanie przez nich mandali dla
dorosłych
- zapoznanie uczniów z ćwiczeniami przezwyciężającymi złość i agresję:
"Głaskanie jeża", "Papierowa wojna", "Zabawa w czterech kątach"
- utrwalanie zasad poprawnego wykonywania ćwiczeń relaksacyjnych
- kształcenie motywacji do aktywnego uczestnictwa w zajęciach
- kształcenie umiejętności stymulacji odprężeniem z wykorzystaniem ćwiczenia
relaksacyjnego "Bezwładność"
- kształcenie umiejętności medytacji plastycznej poprzez kolorowanie mandali dla dzieci
- wdrożenie do odczuwania empatii podczas wykonywania ćwiczeń wymagających
ostrożności i delikatności
Metody:
- działalności praktycznej uczniów
- wyobrażeniowa
- wizualizacyjna
- medytacja plastyczna
Formy:
- zbiorowa jednolita
- zbiorowa zróżnicowana
- indywidualna jednolita
- indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- taśma z nagraniem melodii relaksacyjnej
- rysunki mandali dla dzieci i rodziców
- kartki papieru
- kredki woskowe i ołówkowe
TOK ZAJĘĆ
1. Uczenie się rozumienia samych siebie i innych: "Zabawa w czterech kątach".
Kąty pomieszczenia zostają ponumerowane od jednego do czterech. Prowadzący podaje kilka
pytań jedno po drugim i po cztery ewentualne odpowiedzi, które przyporządkowane są
poszczególnym kątom w sali. Dzieci decydują się na jedną możliwość, która
najbardziej do nich pasuje, idą do kąta oznaczonego numerem odpowiedzi i rozmawiają tam
przez 1-2 minuty na temat swojego wyboru. Następnie podawane jest drugie pytanie i grupy
tworzą się na nowo. Przykład: Chcemy porozmawiać na temat naszych zainteresowań.
Wszyscy, którzy w wolnym czasie najchętniej: - uprawiają sport, idą do kąta numer 1;
- słuchają muzyki albo grają na instrumentach, idą do kąta numer 2; - oglądają
telewizję, idą do kąta numer 3; - spotykają się z przyjaciółmi, idą do kąta numer
4. Liczba pytań, po których tworzą się "narożne grupy" jest dowolna. W
zależności od ich charakteru dzieci mogą w przeciągu bardzo krótkiego czasu
dowiedzieć się wiele nowych rzeczy na temat swoich kolegów i koleżanek.
2.Opanowanie i przezwyciężanie złości i agresji.
- "Walka kogutów". Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciwko siebie.
Oboje
trzymają dłonie na wysokości piersi, stają na jednej nodze i popychając
się rękami próbują wytrącić przeciwnika z równowagi.
- "Papierowa wojna". Grupa dzieli się na dwie, jednakowej wielkości podgrupy,
z których każda zaznacza sobie takie samo "pole walki". Na gwizdek prowadzącego
wszystkie dzieci zaczynają formować z papieru kule i obrzucać się nimi nawzajem. Tej
podgrupie, która po zakończeniu starcia będzie miała mniej papierowych kul na swoim
polu, może zostać przyznany tytuł zwycięzcy.
- "Start rakiety". Dzieci: a) bębnią palcami po blacie stołu, najpierw cicho
i powoli, a potem coraz szybciej i głośniej b) uderzają płaskimi dłońmi o stół lub
klaskają, również z natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie c)
tupią nogami, także tutaj zaczynając cicho i powoli, a potem coraz głośniej i
szybciej d) cicho naśladują brzęczenie owadów, przechodzące aż do bardzo głośnego
wrzasku e) hałas i szybkość ruchów stopniowo wzrastają, dzieci wstają gwałtownie ze
swoich miejsc, wyrzucają z głośnym wrzaskiem ramiona do góry - rakieta wystartowała.
Powoli dzieci znowu siadają na swoich miejscach. Ich ruchy uspokajają się. Hałas
przebrzmiewa, słychać już tylko cichutkie brzęczenie owadów, które stopniowo zanika,
aż wszystko ucichnie - rakieta znikła za chmurami.
- "Głaskanie jeża". Uczestnicy dobierają się parami. Jedno dziecko będzie
najpierw "jeżem", musi się więc "najeżyć", to znaczy zwinąć w ciasny
kłębek, tak jak robią to te zwierzęta (podciągnąć kolana, objąć je mocno
ramionami, zamknąć oczy, głowę wcisnąć pomiędzy nogi) i spróbować wyobrazić
sobie, że jest urażone i zdenerwowane. Drugie dziecko usiłuje teraz wydobyć partnera z
tej izolacji. Może ono głaskać "jeża", rozmawiać z nim, delikatnie przetaczać go
w jedną i drugą stronę itp. Nie wolno mu przełamywać tego "najeżenia się"
siłą. Często pomaga wyobrażenie sobie, co czułoby ono samo, gdyby było w takiej
sytuacji. Po pewnym czasie następuje zmiana ról. Na koniec grupa ma możliwość
porozmawiania na temat doświadczeń zdobytych w trakcie tego ćwiczenia prze z dzieci,
które się "najeżyły"i które "głaskały jeża".
3. Ćwiczenia wyobrażeniowo-wizualizacyjne i relaksacyjne:
- "Sprzedawca lodów". Dzieci kładą się wygodnie na plecach i zamykają
oczy. Z każdym oddechem stają się coraz bardziej odprężone i rozluźniono.
Oddychając przeponą (technika oddechu relaksacyjnego) wyobrażają sobie sprzedawcę
lodów ubranego na biało, który wyciąga duży rożek i nakłada na niego następujące
lody: gałka truskawkowa - kolor czerwony, gałka pomarańczowa - kolor pomarańczowy,
gałka cytrynowa - kolor żółty, gałka pistacjowa - kolor zielony, gałka jagodowa
- kolor niebieski, gałka winogronowa - kolor liliowy. Uczestnicy "przyglądają
się" uważnie swojemu rożkowi w kolorze tęczy. Wyobrażają sobie, że zjadają
każdą gałkę.
- "Bezwładność". Uczniowie leżąc na plecach z zamkniętymi oczami
wyobrażają sobie, że poszczególne części ciała stają coraz bardziej ciężkie:
głowa, ramiona, prawa ręka, lewa ręka, tułów, biodra, prawa noga, lewa noga.
Następnie wszystkie te części ciała stają się coraz bardziej lekkie w porządku
odwrotnym do wyżej wymienionego.
4.Stymulacja odprężeniem:
- "Lustro". Uczniowie dobierają się w pary i ustawiają się naprzeciw
siebie. Pierwsza osoba wykonuje jakieś ruchy a druga osoba natychmiast stara się je
dokładnie naśladować.
Potem następuje zmiana ról.
- "Rozmowa stóp". Dzieci w parach siadają naprzeciw siebie i zdejmują buty.
Nie mówiąc
nic pozwalają rozmawiać swoim stopom. Stopy wychodzą sobie ostrożnie na
spotkanie a następnie cofają się. Podchodzą do siebie i kłócą się, ale nie
sprawiają sobie bólu. Następnie stopy okazują zaciekawienie a potem strach. Kolejne
fazy to: podchodzenie stóp jednego dziecka do partnera, dotykanie się z
nieśmiałością, wzajemne ogrzewanie zmarzniętych stóp i pożegnanie się ze stopami
partnera.
- "W zoo". Uczniowie dobierają się parami. Pierwsze dziecko kładzie się na
brzuchu a
drugie klęczy obok i udaje zwierzęta z zoo maszerujące po plecach partnera.
Najpierw nadchodzi słoń. Idzie ciężkimi krokami - dłonie na płasko udają
ciężkie kroki. Biegnie koń - dłonie uderzają lekko w rytmie galopu konia.
Australijski kangur skacze ogromnymi skokami po plecach - dłonie luźne w nadgarstkach
uderzają lekko, wykonują skok i lądują lekko na plecach. Łasica skrada się po łup
- opuszki palców delikatnie i lekko przebiegają po plecach. Lwica liże swoje małe
- płaską dłonią głaskanie pleców od góry do dołu. Wąż przesuwa się wśród
traw - ręka wije się po plecach. Ulubione zwierzę wygina grzbiet - delikatnie
głaszczemy plecy. Na koniec następuje bardzo delikatne pożegnanie z współćwiczącym.
Zmiana pozycji i powtórzenie ćwiczenia.
- "Mruczenie". Uczniowie chodzą po sali wsłuchując się w swoje ciało,
sprawdzają co się
dzieje, gdy mruczą. Wydają przy tym najróżniejsze dźwięki: niskie,
wysokie, ciche, głośne, takie jakie im się podobają. Wsłuchują się w to co czują
oraz szukają dźwięku, który ich zdaniem najbardziej im odpowiada. Wydają ten dźwięk
cały czas tak aby wszyscy utworzyli orkiestrę ulubionych dźwięków.
- "Słuchanie muzyki całym ciałem". W czasie słuchania muzyki odbieramy ją
nie tylko
uszami. Drgania i wibracje są wychwytywane przez całe ciało, musimy tylko
świadomie zwrócić na to uwagę. Po włączeniu kasety z muzyką relaksacyjną uczniowie
znajdują najwygodniejszą dla siebie pozycję i zamykają oczy. Układają dłonie
wewnętrzną stroną do góry - to są miseczki, w które będą wpadać dźwięki
muzyki. Uczniowie próbują odbierać muzykę dłońmi. Dalej słuchają muzyki klatką
piersiową i brzuchem. Otwierają "całe ciało" na muzykę. Muzyka zaczyna wibrować
w całym ich ciele. Razem z zakończeniem utworu następuje wybrzmienie muzyki w ciele
uczniów. Dzieci otwierają oczy.
5.Medytacja plastyczna. Rozdanie przez nauczyciela rysunków mandali dla dzieci
i rodziców celem pokolorowania
ich kredkami woskowymi lub ołówkowymi. Mandale kolorowane są przy
dźwiękach muzyki relaksacyjnej.
6. Podsumowanie zajęć.