KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH
dla skolioz i postaw
skoliotycznych
z wykorzystaniem przykładowego zestawu ćwiczeń
śródlekcyjnych.

Opracowała:mgr Małgorzata Gądek
Nauczycielka Szkoły Podstawowej w Wielmoży i Woli Kalinowskiej


TEMAT : Nauka zabawy korekcyjnej - " Piłka w tunelu"

CELE GŁÓWNE :

UMIEJĘTNOŚCI :

WIADOMOŚCI :

Uświadomienie dziecku istoty wady.

CELE WYCHOWAWCZE :

Współpraca między ćwiczącymi.

Miejsce ćwiczeń : sala gimnastyczna

Czas trwania : 45 minut

Ilość ćwiczących : 12

Przybory i przyrządy : piłki

CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE
  2. Zbiórka, powitanie podanie celów i zadań lekcji, sprawdzenie gotowości do zajęć.

  3. Zabawa ożywiająca - rozciąganie mięśni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego.

Zabawa " Berek - most".

Uczestnicy tej zabawy uciekają przed goniącym ich " berkiem ".Osoba złapana, np. dotknięcie, zamienia się w most, tzn. przyjmuje pozycje pozycję w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi). Osoby chcąc uratować mosty muszą przejść pod nimi.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ ŚRÓDLEKCYJNYCH OCHARAKTERZE KOREKCYJNYM

 

Ćwiczenie 1.

" Piłka skacze " - Dzieci w postawie stojąc podskakują w miejscu.

Ćwiczenie 2.

" Rozwieszanie bielizny" - uczniowie stojąc w rozkroku unoszą ramiona w górę.

Ćwiczenie 3.

"Chodzenie po schodach" - podnoszenie i opuszczanie kolan w postawie stojąc.

Ćwiczenie 4.

" Drzewa na wietrze " - skłony tułowia z ramionami trzymanymi w górze w

płaszczyźnie czołowej.

Ćwiczenie 5.

" Wróbelki pijące wodę" - skłony tułowia w przód w pozycji siedząc.

Ćwiczenie 6.

" Latające ptaszki " - ruchy ramion naśladujące wzbijającego się ptaka.

Ćwiczenie 7.

" Rozwijający się kwiatek " - dzieci naśladują cykl wzrostu roślinki przechodząc

do pozycji siedzącej do pozycji stojącej z wyciągniętymi ramionami w górze.

Ćwiczenie 8.

Ćwiczenie oddechowe z piórkiem lub watką uczniowie starają się jak najdłużej

utrzymać piórko w powietrzu dmuchając w nie od dołu.

Ćwiczenie 9.

" Dziadek i żołnierz " - w staniu przy stoliczkach na sygnał prowadzącego

dziadek - dzieci naśladują zgarbionego, zmęczonego staruszka. Na hasło

żołnierz -dzieci naśladują dziarskiego, wyprostowanego żołnierza. Zwracamy uwagę na przyjęcie prawidłowej postawy ciała.

WZMOCNIWNIE MIĘŚNI BRZUCHA I ROZCIĄGANIE MIĘŚNI PROSTOWNIKA GRZBIETU

Zabawa " Nie daj się trafić " - dwóch uczestników zabawy przyjmuje pozycję w leżeniu przodem twarzami do siebie 2-3m.. Trzeci siada między nimi bokiem w siadzie prostym.

Leżący toczą do siebie piłkę próbują trafić w nogi siedzącego. Ten, broniąc się przed trafieniem, unosi w górę nogi. Po kilku podaniach następuje zmiana.

Ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni brzucha.

Zabawa " Piłka w tunelu " - dwóch uczestników przyjmuje postawę w siadzie skrzyżnym

Twarzą do siebie. Trzeci znajduje się między nimi w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi, tworząc tunel). Na sygnał prowadzącego siedzący toczą do siebie piłkę pod "tunelem" tak długo, aż wykonujący skłon podparty nie zmieni pozycji.

Wygrywa osoba która najdłużej utrzyma "tunel" w bezruchu.

Zabawa " Czołganie przez tunel "- uczestnicy zabawy przyjmują pozycję w klęku podpartym, w ustawieniu jeden obok drugiego. Na sygnał prowadzącego zmieniają pozycję do skłonu podpartego(tworząc tunel).. W tym czasie pierwszy z szeregu wykonuje jak najszybsze czołganie przez tunel i zajmuje pozycję w klęku podpartym na końcu szeregu. Po przejściu czołgającego tworzący tunel wracają do pozycji wyjściowej (klęku podpartego).

CZĘŚĆ KOŃCOWA

UTRWALENIE NAWYKU POPRAWNEJ POSTAWY

  1. Ćwiczenia w parach. Jedna osoba z pary przyjmuje pozycję skorygowaną w staniu. Współćwiczący koryguje błędną postawę kolegi, dokonując oględzin z przodu tyłu
  2. i boku. Zmiana i sprawdzenie poprawności wykonania polecenia.
  3. Pw. - leżenie tyłem, NN wyprostowane i złączone, RR wyprostowane leżą na podłodze przy głowie.

Ruch - wdech nosem, a następnie wydech ustami z przyciąganiem kolan do klatki piersiowej i chwytem dłońmi za kolana.

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE.

    1. Sprzątanie przyborów i przyrządów.
    2. Omówienie realizacji lekcji. Zalecenie powtórzenia ćwiczeń w domu. Pożegnanie.

 

PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ WYSTĘPUJĄCY W "SZKOLE PLECÓW" -PROPAGOWANEJ PRZEZ KEMPFA

Ćwiczenie 1. " Oddychanie "

Usiądźcie wygodnie, oprzyjcie się i zamknijcie oczy. Połóżcie obie ręce na brzuchu, tak aby końce palców obu dłoni stykały się. Oddychajcie głęboko, równomiernie i na 1 - 2 minuty świadomie wprowadźcie się w stan rozluźnienia. Spróbujcie zrobić wydech przez brzuch aż z dna miednicy.

Ćwiczenie2. " Rozluźnienie ramion "

Zwińcie dłonie w pięści i naciśnijcie nimi na uda. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, pamiętając o równomiernym oddechu. Potem rozluźnijcie się i spróbujcie poczuć co się dzieje z ramionami i rękami (około 30 sekund). Odczucie świadomej różnicy między stanem napięcia a rozluźnienia.

Ćwiczenie 3. " Rozluźnienie twarzy"

Napnijcie wszystkie mięśnie twarzy przez naciśnięcie zębów, ściśnięcie policzków, zmrużenie oczu i zmarszczenie czoła. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, rozluźnijcie się i przez następne 40 sekund chłońcie rozluźnienie.

Ćwiczenie 4. " Rozluźnienie karku"

Przyciągnijcie trochę podbródek do piersi i naciśnijcie lekko głowę na oparcie krzesła. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, następnie rozluźnijcie się i poczujcie, co dzieje się z mięśniami karku.

Ćwiczenie 5. " Rozluźnienie barków i tułowia "

Ściągnijcie razem łopatki, napnijcie mięśnie brzucha i pośladki. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, a następnie rozluźnijcie się.

Ćwiczenie 6. " Rozluźnienie nóg"

Oprzyjcie się obydwiema stopami o podłoże i napnijcie wszystkie mięśnie nóg. Utrzymajcie napięcie przez 6 sekund, rozluźnijcie się i świadomie poczujcie różnicę między stanem napięcia i rozluźnienia.

Ćwiczenie 7. " Podróż przez całe ciało "

Prześledźcie w myśli drogę rozluźnienia kolejnych partii ciała, które pokonaliście i poczujcie, jakie są poszczególne części ciał lekkie czy ciężkie ? Czy czujecie różnicę w porównaniu ze stanem przed ćwiczeniami ?

PROFILAKTYKA WAD POSTAWY - PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ ŚRÓDLEKCYJNYCH

Ćwiczenie 1.

" Piłka skacze " - Dzieci w postawie stojąc podskakują w miejscu.

Ćwiczenie 2.

" Rozwieszanie bielizny" - uczniowie stojąc w rozkroku unoszą ramiona w górę.

Ćwiczenie 3.

"Chodzenie po schodach" - podnoszenie i opuszczanie kolan w postawie stojąc.

Ćwiczenie 4.

" Drzewa na wietrze " - skłony tułowia z ramionami trzymanymi w górze

w płaszczyźnie czołowej.

Ćwiczenie 5.

" Wróbelki pijące wodę" - skłony tułowia w przód w pozycji siedząc.

Ćwiczenie 6.

" Latające ptaszki " - ruchy ramion naśladujące wzbijającego się ptaka.

Ćwiczenie 7.

" Rozwijający się kwiatek " - dzieci naśladują cykl wzrostu roślinki przechodząc dopozycji siedzącej do pozycji stojącej z wyciągniętymi ramionami w górze.

Ćwiczenie 8.

Ćwiczenie oddechowe z piórkiem lub watką uczniowie starają się jak najdłużej utrzymać piórko w powietrzu dmuchając w nie od dołu.

Ćwiczenie 9.

" Dziadek i żołnierz " - w staniu przy stoliczkach na sygnał prowadzącego

dziadek - dzieci naśladują zgarbionego, zmęczonego staruszka. Na hasło

żołnierz -dzieci naśladują dziarskiego, wyprostowanego żołnierza. Zwracamy uwagę na przyjęcie prawidłowej postawy ciała.