SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W
KL. II
- LEKCJA KOLEŻEŃSKA
Opracowała: Lilla Ludwikowska
Prowadzący:
Lilla Ludwikowska
Uczestnicy: dyrektor szkoły mgr M. Ziółkowski, nauczyciele kształcenia
zintegrowanego.
Miejsce: Szkoła Podstawowa w Osieku
Data: 02.12.2002r.
Ośrodek tematyczny: WKRÓTCE ZIMA
Temat: DBAJ O ZDROWIE
Cel główny: kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie.
Cele szczegółowe:
-Zapoznanie z treścią
wiersza: ,,Raz, dwa, trzy".
- Głośne, jednostkowe czytanie wiersza z odpowiednią
intonacją, ze zwróceniem uwagi na znaki przestankowe.
- Opracowanie ,,recepty" na zdrowie - praca w grupach.
- Utrwalenie pisowni czasowników z zakończeniem -uje.
- Troska o zdrowie, znaczenie ruchu na świeżym powietrzu.
- Odczytywanie wskazań zegara - minuty.
- Wykonanie gazetki ,,Dbaj o zdrowie" - praca zbiorowa.
- Interpretacja ruchowa piosenki ,,Chłód nam nie zaszkodzi".
Zakres treści:
- edukacja polonistyczna
- edukacja społeczno - przyrodnicza
- edukacja matematyczna
- edukacja plastyczno - techniczna
- edukacja ruchowa
Przewidywane osiągnięcia uczniów:
Uczeń:
- czyta płynnie i poprawnie wiersz respektując znaki przestankowe
- wie, jakie czynniki wpływają na zdrowie człowieka
- poprawnie odczytuje wskazania zegara
- stosuje w zdaniach czasowniki z zakończeniem -uje
- dba o własne zdrowie
- współdziała w zespole
Metody pracy:
Podające: opowiadanie, pogadanka, ,,burza mózgów"
Eksponujące: pokaz, gry dramowe
Programowe: z użyciem podręcznika
Praktyczne: ćwiczenia indywidualne
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
Podręcznik dla kl. II, cz. II, karty pracy, W.Kobylecka, E.
Prządka "Antologia wierszy dla dzieci", taśma magnetofonowa: wiersz J. Tuwima
"Raz, dwa, trzy", piosenka "Chłód nam nie zaszkodzi", gazetki i plakaty o
sporcie, higienie ciała, właściwym odżywianiu się, dbaniu o zęby, zagadki,
rozsypanki wyrazowe.
Przebieg zajęć:
Faza przygotowawcza.
- Powitanie gości.
- Wysłuchanie wierszy "Żaba" i "Katar" J. Brzechwy
czytanych przez nauczyciela i wskazanie głównego tematu utworów.
- Gromadzenie wyrazów wokół tematu "zdrowie" ( "burza
mózgów" ).
- Scenki dramowe - poranna toaleta, uprawianie sportu.
Faza realizacyjna.
- Słuchanie recytacji wiersza "Raz, dwa, trzy" z kasety
magnetofonowej. Zwrócenie uwagi na znaki przestankowe.
- Dłuższe wypowiedzi na temat wiersza oraz ocena postępowania
chłopców na podstawie ilustracji w podręczniku. ( s. 10, 11 )
- Podkreślanie czasowników z zakończeniem - uje.
- Przerwa śródlekcyjna - krótka gimnastyka "Ręce w górę,
ręce w bok, niski przysiad, równy krok, marsz dookoła, gra muzyka i skończona
gimnastyka".
- Opracowanie "recepty" na zdrowie na podstawie omówionych
utworów oraz obejrzanych plakatów (praca w grupach)
O Zadbaj o odpowiednią ilość snu.
O Dbaj o higienę ciała.
O Jedz dużo warzyw i owoców.
O Ubieraj się stosownie do pogody.
O Pływaj nie tylko latem.
O Uprawiaj sporty zimowe.
- Wysłuchanie piosenki "Chłód nam nie zaszkodzi".
Interpretacja ruchowa melodii.
- Odczytywanie wskazań zegara. (karty pracy nr.4)
- Projektowanie i wykonanie gazetki ściennej "Dbaj o zdrowie".
- Zapis tematu zajęć w zeszytach "Dbaj o zdrowie" i
sporządzenie krótkiej notatki.
- Będę dbał o swoje zdrowie.
- Nie będę palił papierosów i pił alkoholu.
Faza podsumowująca (ewaluacja zajęć)
- O czym dzisiaj rozmawialiśmy na zajęciach ?
- Co wam się najbardziej podobało i dlaczego ?
- Co należy zapamiętać ?
- Zadanie pracy domowej: naucz się poprawnie czytać wiersz "Raz,
dwa, trzy" oraz wykonaj ćw. 4 karty pracy nr 7.