SCENARIUSZ IMPREZY
 

IDZIE WIOSNA
Opracowała: mgr Sylwia Majka
 


 

Termin: 21.03.2006 r.

Czas trwania: 3 godziny lekcyjne

Uczestnicy: uczniowie z klas I – IV szkoły podstawowej specjalnej

Zadanie: Kultywowanie tradycji i zwyczajów.

 

Temat: IDZIE WIOSNA.

 

Cele:

-         rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci,

-         prezentacja siebie na forum szkoły,

-         wdrażanie do wspólnej, zespołowej pracy oraz ponoszenia odpowiedzialności za powierzone zadanie.

 

Metody: praca w zespole, wyrażanie aprobaty lub dezaprobaty, organizowanie doświadczeń ucznia

 

Pomoce: gałązki z kwiatkami, czapki, szaliki, rękawiczki, sanki, strój pani zimy, magnetofon, kasety z muzyką, krzesła, piłki.

 

Czynności przygotowawcze:

-         nauka wierszyków i piosenek,

-         wykonanie gałązek z kwiatuszkami,

-         wykonanie plakatów ogłoszeniowych,

-         przygotowanie dekoracji w świetlicy,

-         przygotowanie strojów i rekwizytów.

 

Przebieg spotkania:

 

1. Powitanie gości.

 

2. Zaprezentowanie przedstawienia, pt.: IDZIE WIOSNA.

 

Na scenie stoją dzieci ubrane w czapki, szaliki i rękawiczki.

Śpiewają piosenkę pt.: „Uciekaj zimo”; dziewczynka przebrana za panią zimę wchodzi na scenę z sankami i tańczy. Na odpowiednie słowa piosenki dzieci ściągają czapki, szaliki, rękawiczki i wkładają je do sań a pani zima odchodzi żegnana przez dzieci.

 

Na scenę wchodzi dwóch wykonawców i mówią wierszyk:

 

Wykonawca 1: Leci pliszka spod kamyszka

 

Wykonawca 2;            Jak się macie dzieci!

Już przybyła wiosna miła.

Już słoneczko świeci!

 

 

Na scenę wychodzi dziewczynka i mówi wierszyk:

 

Wykonawca 1: Jabłoneczka biała

kwieciem się odziała.

Obiecuje nam jabłuszka,

jak je będzie miała.

 

Mój wietrzyku miły,

nie wiej z całej siły.

Nie otrącaj tego kwiecia,

żeby jabłka były.

 

Na scenę wychodzi trzech wykonawców i mówią wierszyk:

 

Wykonawca 1:            Słonko majowe

ze snu już wstaje,

we mgłach różowe

wyzłaca gaje.

 

Wykonawca 2:            Przez chmur koronki

patrzy ciekawie,

biegnie przez łąki

kąpać się w stawie.

 

Wykonawca 3:            Promyki drżące

po drzewach wiesza.

I budzić śpiące

kwiaty pospiesza.

 

Wszyscy:         Wszystko się budzi.

Do zajęć wraca.

Ożywia ludzi

radość i praca.

 

Najmłodsze dzieci przebrane za żabki śpiewają piosenkę pt.: „Zielone żabki” oraz tańczą

w rytm piosenki.

 

Na scenę wychodzi czterech wykonawców i mówią wierszyk:

 

Wykonawca 1:            Wiosna, wiosna już tuż, tuż.

Płaszcz słomiany spada z róż.

Pączki ma już każdy krzak –

to jest wiosny pierwszy znak.

 

Wykonawca 2:            Drugi znak – zielony liść.

Na wycieczkę czas już iść,

biegać łąką ile tchu,

szukać wiosny

tam i tu.

 

Wykonawca 3:             Na podwórku już hałasy,

wszystkie dzieci grają w klasy.

A jak grają?

Zobacz, jak.

To jest wiosny

trzeci znak.

 

Wykonawca 4:            Takich znaków

jest ze dwieście,

w polu, na wsi,

w każdym mieście.

 

Patrz uważnie

tu i tam,

to je znajdziesz

wszystkie sam.

 

Na scenę wychodzi trzech uczniów i mówią wiersz , pt.:„Idzie wiosna” M. Kotarbińskiego

 

Wykonawca 1: Przyleciały skowroneczki

z radosną nowiną.

Zaśpiewały, zawołały

ponad oziminą:

- Idzie wiosna,

idzie wiosna.

Śniegi w polu giną!

 

Wykonawca 2: Przyleciały bocianiska

w bielutkich kapotach.

Klekotały, ogłaszały

na wysokich wrotach:

- Idzie wiosna,

idzie wiosna

po łąkowych błotach!

 

Wykonawca 3: Przyfrunęły jaskółeczki

kołem kołujące.

Figlowały, świergotały

radośnie krzyczące:

- Idzie wiosna

suchą drogą.

Prowadzi ją słońce!

 

3. Wyjście uczniów i nauczycieli na spacer nad rzekę w celu utopienia Marzanny.

4. Wykonanie przez klasy młodsze obrazków o wiośnie.

5. Przeprowadzenie wśród klas starszych konkursu wiedzy o wiośnie.

6. Zawieszenie obrazków wykonanych przez dzieci na korytarzu szkoły.

 


 

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI 

imprezy, pt.:  Idzie wiosna!

   

            W tym roku pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy w sposób bardzo urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Na wszystkich impreza ta wywarła duże wrażenia i pozostawiła miłe wspomnienia.

            Głównym organizatorem uroczystości była klasa IV. To właśnie im zaproponowałam zorganizowanie pierwszego dnia wiosny w naszej szkole. Pomysł dzieci przyjęły z entuzjazmem. Za pomocą burzy mózgów przystąpiliśmy do szukania pomysłów na przebieg tej imprezy. Spośród kilkunastu pomysłów wybraliśmy te, które naszym zdaniem były najciekawsze

i możliwe przez nas do zrealizowania. Zdecydowaliśmy się na:

1)     przygotowanie przedstawienia z okazji dnia wiosny,

2)     przeprowadzenie konkursu wiedzy o wiośnie,

3)     wykonanie obrazków o wiośnie,

4)     topienie Marzanny.

Dzieci postanowiły zaangażować w przygotowanie imprezy także kolegów

z innych klas.

         Przystąpiliśmy więc do pracy! Każdy z uczniów otrzymał zadanie do wykonania. A zadań było dużo: przygotowanie scenariusza przedstawienia, pytań konkursowych o wiośnie, wykonanie kukły Marzanny, dekoracji

świetlicy, niezbędnych rekwizytów, plakatów, itp.

            Pracowaliśmy ciężko i wytrwale, godziny spędzaliśmy na próbach przedstawienia, zaangażowaliśmy wielu uczniów i nauczycieli. Ale było warto,

bo pierwszy dzień wiosny był naprawdę ciekawy!

 

Poniżej, pokrótce przedstawię to, w jaki sposób zostały przygotowywane

i zrealizowane poszczególne imprezy.

1) Przedstawienie z okazji dnia wiosny, pt.; „Idzie wiosna” odbyło się 21 marca 2006 roku. Do świetlicy szkolnej zostali zaproszeni uczniowie szkoły, pan

dyrektor wraz z gronem pedagogicznym, pracownicy szkoły oraz rodzice. Do przedstawienia zostali zaangażowani uczniowie zarówno starszych, jak

i młodszych klas. Wspólnie z dziećmi wybraliśmy wierszyki i przydzieliliśmy je wybranym osobom. Uczniowie z gimnazjum pomogli nam w przygotowaniu dekoracji świetlicy oraz rekwizytów potrzebnych w przedstawieniu. W celu uatrakcyjnienia występu zaangażowaliśmy szkolny zespół taneczny „Sabat”. Po tygodniach prób, przygotowań i ciężkiej pracy byliśmy gotowi do zaprezentowania siebie przed publicznością.

         Wspaniałe stroje, prześliczna dekoracja, a przede wszystkim występy zarówno najmłodszych jak i starszych artystów bardzo się podobały i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

2) Po przedstawieniu całą szkołą wybraliśmy się topić Marzannę. Barwny pochód z kolorowo przystrojonymi gałązkami, śpiewem na ustach oraz Marzanną na czele wyruszył nad Nysę.

W tym miejscu chciałabym dodać, że Marzannę wykonali uczniowie klasy IV na lekcji techniki, a gałązki z kolorową krepiną zrobiły dzieci z klas młodszych. Nad Nysą spaliliśmy Marzannę i wrzuciliśmy ją do rzeki, by tym samym pożegnać zimę i cieszyć się wiosną.

 

3) Po powrocie dzieci z klas młodszych przystąpiły do wykonania obrazków przedstawiających wiosnę. Technika pracy była dowolna. W rezultacie powstały przepiękne prace, które zawisły na korytarzach szkoły stanowiąc bardzo kolorową i przyjemną dekorację.

 

4) Natomiast dla ochotników z klas starszych zorganizowany został konkurs wiedzy o wiośnie. Pytania zostały przygotowane przez nauczycieli. Oprócz dobrej zabawy, uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoje wiadomości oraz zdobyć ciekawe nagrody.

 

         Cała impreza udała się znakomicie, wszyscy uczniowie bardzo dobrze się bawili, a dzieci, które uczestniczyły w przygotowaniach do tej imprezy odczuli wielką satysfakcję i radość ze swojej pracy. Wspólne przygotowywanie

a następnie przeprowadzenie imprezy poprawiło relacje koleżeńskie w zespole, uczniowie uczyli się kompromisów, wspólnego podejmowania decyzji, ponoszenia odpowiedzialności za siebie i swoją pracę. U uczniów wzrosło poczucie własnej wartości oraz świadomość, że potrafią sprostać postawionemu im zadaniu. Myślę, że wszyscy odczuwali satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.