SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE

Dzień aktywności klasa Ia - opracowała: mgr Danuta Jasińska


TEMAT BLOKU: Dbamy o zdrowie i wygląd.

TEMAT DNIA: Organizujemy spotkanie dla przedszkolaków na temat "Dbamy

o higienę ciała" w obecności higienistki szkolnej.

ZAPIS W DZIENNIKU: Środki higieny osobistej - utrwalenie poznanych wiadomości. Wyciąganie wniosków z przedstawionego wiersza pt. "Kotek-brudasek". Wybieranie przyborów higieny osobistej, które pomogły kotkowi doprowadzić się do porządku. Odgrywanie różnych scenek, inscenizacji o tematyce: "Kopciuszek", "Kotki czyścioszki", "Kocia banda". Przeprowadzenie wywiadu z pielęgniarką higieny szkolnej. Układanie haseł o higienie z rozsypanki wyrazowej. Układanie i rozwiązywanie zadań w zakresie 8. Ilustracja ruchowa rymowanki "Moja Ulijanko", "Dbam o swój wygląd".

CELE OPERACYJNE: Uczeń po zajęciach potrafi:

METODY: pokazu i obserwacji, drama - inscenizacja, wywiad rozmowa

FORMY: indywidualna, grupowa jednolita, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rekwizyty, dekoracja, kostiumy, kaseta magnetofonowa, nagrody (dyplomy czyścioszka, saszetki szamponów, cukierki), ankiety ewaluacyjne dla zaproszonych gości.

PRZEBIEG LEKCJI

  1. Powitanie zaproszonych gości (dyrektora, nauczycieli, pielęgniarki higieny szkolnej, rodziców, przedszkolaków).
  2. Zapoznanie z przebiegiem spotkania i wprowadzenie do tematu zajęć hasłem: "Dbamy o zdrowie i wygląd" umieszczonym na kurtynie teatralnej.
  3. Przedstawienie wiersza "Kotek brudasek" - Uczniowie występują w roli Kotka, Mamy i Taty
  4. "Kotek Brudasek"

    Kotek: Woda mi zbrzydła,
    dość mam już szczotki,
    wstręt mam do mydła!

    Mama: Ten kotek wszystkie z nas
    soki wyssie!
    Od dwóch tygodni już się
    nie myje, czarne ma
    ręce, nogi i szyję.

    Tata: Łepek ma brudny od ucha do ucha.
    Czy ktoś takiego widział smolucha?
    Poradźcie dzieci, pomóżcie ludzie,
    przecież nie można żyć w takim brudzie!

  5. Nawiązanie rozmowy z widownią - przedszkolakami celem uzyskania odpowiedzi na dwa pytania związane z higieną ciała:

(Nauczyciel pokazuje przybory na ilustracji przypięte na dekoracji - dzieci wymieniają ich nazwy)

5. Dalsza próba inscenizacji wiersza M. Konopnickej "Mycie" celem dopełnienia pierwszej scenki (w trakcie wygłaszania tekstów kotek jest myty przez rodziców w ogromnej misce)

6.Wręczenie kotkowi Brudaskowi dyplomu czyścioszka.

7.Przeprowadzenie wywiadu z pielęgniarką higieny szkolnej: Oto zestaw pytań pierwszaków:

    1)Na czym polega pani praca?
    2)Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się dzieci do gabinetu?
    3)Jakie zabiegi wykonuje się w gabinecie?
    4)Co to jest higiena osobista?
    5)Jak należy dbać o higienę osobistą?
    6)Co trzeba robić, żeby być zdrowymi silnym człowiekiem?
    7)Jakimi cechami powinna być obdarzona osoba, która chce zostać pielęgniarką?
    8)Czy ten zawód wykonują również mężczyźni?
    9)Jaką szkołę trzeba ukończyć, żeby zostać pielęgniarką?
    10)Czy ta praca sprawia pani przyjemność?

8. Zabawa kotków w pielęgniarkę higieny szkolnej - pierwszaki przebrane za koty sprawdzają czystość przedszkolaków i wręczają dyplomy czyścioszków

9. Złożenie podziękowania pielęgniarce za przybycie, wręczenie upominku (mała ozdobna choinka) i zaproszenie do obejrzenia dalszych inscenizacji.

10.Ilustracja ruchowa rymowanki: "Moja Ulijanko".

11.Inscenizacja tekstów "Kopciuszek", "Kotki czyścioszki, "kocia banda"- wykorzystanie muzyki do układów tanecznych.

12.Konkurs wiedzy: (nagrodą za poprawną odpowiedź jest saszetka szamponu).

13.Inscenizacja ruchowa wszystkich zgromadzonych osób.

14.Pożegnanie zaproszonych gości - kotki częstują przedszkolaków cukierkami, w trakcie uzupełniają arkusz ewaluacyjny zajęć stawiając kropkę w odpowiednim miejscu.

15.Układanie haseł ("recepta" na zdrowie) z rozsypanki wyrazowej w czterech kolorach przez cztery zespoły kotów.
16.Przepisanie haseł do zeszytu.
17.Zabawa w sklep z przyborami do mycia, w którym płaci się podskokami lub przysiadami.
18.Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych w zakresie 8.
19.Zabawy ruchowe przy muzyce.
20.Podsumowanie zajęć, ewaluacja.

(Co podobało się najbardziej? Co podobało się najmniej?)


STRONA GŁÓWNA
Lista stron z publikacjami

Strony te umieszczone są na serwerze ODN Płock