SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE

Dzień aktywności - klasa I opracowała mgr Danuta Jasińska


TEMAT BLOKU: Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.

TEMAT DNIA: Zimowe kryjówki zwierząt.

ZAPIS W DZIENNIKU: Dłuższe wypowiedzi na temat: Co zwierzęta robią zimą? - na podstawie ilustracji w podręczniku i własnych doświadczeń. Wprowadzenie spółgłoski miękkiej "ś", "Ś", na podstawie wyrazu ślimak. Podpisywanie obrazków i przepisywanie zdań. Inscenizacja wiersza J. Ficowskiego "Rozmowa ze ślimakiem". Czytanie tekstu z podziałem na role. Układanie z rozsypanki wyrazowej zdań oznajmiających tworzących opowiadanie o ślimaku. Rytmiczne czytanie zdań - kanon "Ślimaki". Matematyczno-polonistyczne ślimaki - wydzieranka. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń po zajęciach potrafi:

METODY: rozmowa, praca z tekstem, inscenizacja, ćwiczenia.

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, jednolita, grupowa, zróżnicowana.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kolorowe kartony z rysunkiem ślimaka dla pięciu grup, pojemniki z kolorowymi kawałkami papieru, rekwizyty do wiersza, karty ewaluacyjne dla nauczycieli i uczniów

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
  2. Wprowadzenie do tematu - zagadka:
  3. "Mieszka wśród liści

    albo w wodzie.

    A choć ma rogi,

    nigdy nie bodzie." (ślimak)

  4. Formułowanie odpowiedzi na pytanie:
  5. Jak ślimak przygotowuje swój domek?-na podstawie tekstu czytanego przez nauczyciela.

  6. Dłuższe wypowiedzi na temat: "Co zwierzęta robią zimą?" na podstawie ilustracji w podręczniku i własnych doświadczeń.

    5.Podział wyrazu "ślimak" na sylaby, głoski i wyodrębnienie głoski "ś" do nauki pisania.

    6.Nauka pisania spółgłoski miękkiej "ś" i "Ś".

    7.Analiza i synteza wyrazów z "ś" w różnych pozycjach oraz podpisywanie nimi obrazków.

    8.Czytanie tekstu "Jaś pyta, a Krzyś odpowiada" z podziałem na role.

     9.Zabawa ruchowa "Wędrówka ślimaka" i ćwiczenia sprawnościowe z szybką zmiana ruchów na umówiony sygnał.

10.Inscenizacja wiersza J. Flicowskiego "Rozmowa ze ślimakiem".

11.Praca w pięciu grupach o zróżnicowanych zadaniach nad wykonaniem matematyczno-polonistycznego ślimaka ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 10,   w układaniu zdań z rozsypanki wyrazowej zgodnie z wynikami działań, ćwiczenia w ozdabianiu ślimaka), rywalizacja grup o I, II i III miejsce.

12.Utworzenie wypowiedzi ślimaka jako wynik poszczególnych grup, odszukiwanie wyrazów z literą "ś", analiza i synteza tych wyrazów.

13.Nauka kanonu "Ślimaki" - śpiewnie sylabami rytmicznymi z użyciem dźwięków akustycznych: klaskanie, tupanie, pstrykanie.

14.Inscenizacja kanonu z wykorzystaniem wykonanych ślimaków.

15.Utrwalenie poznanej spółgłoski miękkiej "ś" na podstawie:

16.Układanie wypowiedzi ślimaka z rozsypanki zdaniowej - praca indywidualna.

17.Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej: przepisać zdania do zeszytu, nauczyć się czytać tekstu z podręcznika.

18.Ewaluacja zajęć przez uczniów i nauczycieli:

Lista stron z publikacjami

Strony te umieszczone są na serwerze ODN Płock